Atsiprašome, tačiau Jūsų naršyklė negali atvaizduoti svetainės turinio.
Prašome atidaryti svetainė su kita naršykle, pvz. Mozilla Firefox (atsiųsti galima čia)

Visų žemynų užkariautojui - 75-eri!

  • A.Kepežėnas ir dabar tvirtai stovi ant slidžių.
    A.Kepežėnas ir dabar tvirtai stovi ant slidžių.

2013 m. Balandžio 11 d. 08:48

Slidininkas, kalnų slidininkas, alpinistas, dėstytojas, prezidentas, Pasaulio lietuvių kalnų slidininėjimo žaidynių vienas įkvėpėjų, Lietuvos olimpinės akademijos narys. Algimantui Kepežėnui tikrai negėda atsigręžti atgal ir pamatyti, kiek per gyvenimą jis jau nuveikė. Bent kiek apžįstantys ųį žmogų neabejoja - darbai dar tikrai nebaigti, nes entuziazmo, užsispyrimo ir darbštumo A. Kepežėnui gali pavydėti kiekvienas.
 
1938 m. balandžio 8 d. Kaune gimęs A. Kepežėnas prisimena:  "Atvirai pasakius, slidinėju nuo vaikystės. Pagrindinis slidinėjimas prasidėjo tada, kuomet man nupirko pačiūžas. Su tomis pačiūžomis šokinėdavome nuo kalniukų, nuo savo darbo tramplinukų. Slidžių dar nebūdavo, niekas neturėjo, kadangi buvo pokaris. Pamenu, Panemunėje niekas kelių nebarstė, sniegas privažinėtas kaip ledas. Pasidarėme tokius kablius, užsikabinome už mašinos ir važinėdavome, kol negriūdavome ant nosies. Paskui prasidėjo tikrasis slidinėjimas. Slides aš darydavausi pats – paimi puodą verdančio vandens, lentą, truputėlį ją išdroži, užsmailini galą, įkaitini,  užlenki ir būna galas užlenktas. Vėliau diržą prikali – ir viskas."
 
Studijų Kūno kultūros institute (dabar - Lietuvos sporto universitetas) metais A. Kepežėnas dalyvaudavo kalnų slidinėjimo stovyklose ir varžybose. "Lygumų slidinėjimo nesportavau, kadangi man patiko kalnų. Man patikošliuožti nuo kalniuko.  Greitai išvažiavau į Karpatus, vėliau slidinėjau Kaukaze. Taip pat laipiojau. Nuo 1962 m. įveikiau apie 25 viršūnes. Bet viskam savo laikas. Vasaros metu laipiojau į kalnus, o pusę žiemos leisdavau slidinėdamas Karpatuose. Nuolat slidinėdavome. Į kalnų slidinėjimą atėjo nemažai studentų , daug ką atsiviliojome. Ir mes varžėmės Kaunas – Vilnius.  Vėliau pradėjau dirbti treneriu, susiburdavau studentus. 
 
Taip pat slidinėja ir mano žmona, abu vaikai – Vaidas ir Arūnas. Dabar ir abu anūkai – Monika su Mantu – taip pat slidinėja. 
 
Turėjau daugybę auklėtinių. Mane iš tolo atpažįsta, aš taip pat visus, su kuriais dirbau, atpažįstu. Paulius Augūnas, Romas Stankevičius, Miroslavas Urbonavičius, Diana Jonkutė-Žymančienė, Jurijus Švecovas, daugybė kitų. Visi jie buvo mano auklėtiniai, kai studijavo Vilniaus pedagoginiame institute (dabar - Lietuvos edukologijos universitetas)."
 
Ne vienerius metus Lietuvos kalnų slidinėjimo federacijai vadovavęs A.Kepežėnas dabar yra Pasaulio lietuvių kalnų slidinėjimo mėgėjų asociacijos prezidentas. Kartu su Alvydu Platūkiu jie - vieninteliai lietutuviai, slidinėję visuose šešiuose žemynuose. Ypač įsimintina kelionė buvo 2011 m., kai būrys iš Lietuvos ir kitų žemynų atvykusių kalnų slidinėjimo mėgėjų surengė varžybas Antarktidoje.
 
* * *
 
Algimantas Juozas Kepežėnas Algimantas Juozas (1938 04 08 Kaunas). Dėstytojas, mokslų daktaras (biomedicinos m., biologija; biol. m. kand. 1984). 1960 baigė LVKKI. VPI doc. (1985). Vienas Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyno sodinimo dr. J. Basanavičiaus tėviškėje sumanytojų (1989). Vienas kalnų slidinėjimo rungties įtraukimo į PLSŽ varžybų programą iniciatorių ir šios idėjos įgyvendintojų. LTOK gen. asamblėjos, Lietuvos olimpinės akademijos narys (nuo 1988). Lietuvos kalnų slidinėjimo federacijos prezidentas (1996-2006), Pasaulio lietuvių kalnų slidinėjimo mėgėjų asociacijos prezidents (nuo 2006). Apdovanojimai: LTOK Olimpinė žvaigždė (2008), KKSD Sporto garbės komandoro ženklas (2008). Parašė kn.: Sporto biomechanika (2006), Sportininkų širdies adaptacijos fiziniams krūviams vertinimas ritmografijos metodu (1990).
Komentarai: